Obrazy Fedko-Wójs na krakowskim kazimierzu

na zdjęciu widać pełną salę gości w tle obrazy Dominiki Fedko-Wójs

20 lutego w Galerii Szalom na krakowskim Kazimierzu odbył się wernisaż wystawy malarstwa sztalugowego Dominiki Fedko-Wójs. Artystka młodego pokolenia absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Fedko-Wójs operuje techniką akrylową na płótnie i tekturze oraz eksperymentuje w technikach kolażowych. Wystawę można było oglądać do 20 marca 2020.

Artystka w swoich działaniach konceptualno-projektowych nierzadko sięga po tematy trudne, m.in. tematy związane z Holocaustem. Tym zajmowała się w pracy dyplomowej magisterkiej, gdzie opracowywała identyfikację wizualną dla Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu lub w projekcie fotograficznym Gouda Wasserlauf, w którym próbowała odtworzyć wizerunek swojej praprababci, zamordowanej podczas wojny w swoim domu. Zależy jej na odnajdywaniu i wczuwaniu się w istotne tematy, które mogą poruszyć i pomóc w potrzebie.

Takie ciężkie zagadnienia przedstawia wobec pozytywnej twórczości malarskiej. Dominika Fedko-Wójs pisze w swoim przemówieniu:

Malarstwo polega na kolorze. Dopiero kiedy patrząc na obraz zatrzemy świadomość przedmiotów, wtedy możemy oddać się analizie dzieła sztuki, oddając się odczuciu – czystemu odczuciu kolorów, zestawień barw.

Nie lubię spraw zamkniętych, mających jednoznaczne rozwiązanie, stąd mam nadzieję na Państwa otwartość i chęć poznawania znaczeń odczuwanych w moich obrazach. Wierzę w odczucia, wyższe uczucia metafizyczne wychodzące od obrazów.

Fedko-Wójs aktualnie skłania się ku abstrakcji, jednak jak podkreśla, silnie zakorzenionej w martwej naturze i kolażu, stąd pojawiły się w Szalom symboliczne obrazy, które były dla niej pewnym przełomem. Obrazy te nie są oderwane od praw fizyki i od rzeczywistości. Mają w niej początek, jak tłumaczy artystka, potem barwy wprawione w pewne zależności budują napięcia tonalne, przenikające się wzajemnie, a wchodząc w reakcję tworzą kompozycje nasycone smaczną strukturą zachęcającą do poszukiwania doznań, odczuć.

„Ufam wieloznaczności przekazu, która jednocześnie osiąga harmonię i jedność. Obraz ma dany moment, który jest początkiem, potem artysta porywa go przez moment tworzenia, a następnie pozornego zakończenia, żeby w końcu obraz niezależnie od twórcy zmieniał swoje znaczenie – dał się objąć spojrzeniem odbiorcy, który nadaje mu znaczeń kolejnych. Stąd malarstwo jest dla mnie nieskończoną poezją twórczości pociągającą na nowo”


FOTORELACJA Z WERNISAŻU

  • wystawa sztuki malarstwo galeria szalom kraków
  • Dominika Fedko-Wójs Wystawa Malarstwa Galeria Szalom Kraków
  • wystawa sztuki malarstwo galeria szalom kraków
  • Wernisaż wystawy Galerii Szalom
  • sztuki wizualne malarstwo abstrakcja polska malopolska

IDENTYFIKACJA WIZUALNA WYSTAWY

  • wystawa sztuki malarstwo malopolska kraków

BACKSTAGE

ORGANIZATOR

PUBLIKACJE

TO PREZENTACJA 35 OBRAZÓW ARTYSTKI.
READ MORE
GALERIA SZALOM,
JÓZEFA 16
READ MORE

+There are no comments

Add yours