Wystawa malarstwa Heron Live Hotel

Wystawa malarstwa heron live hotel

W niezwykłej scenerii Jeziora Rożnowskiego, przy akompaniamencie wspaniałych artystów muzyków, zarówno popowych jak ludowych odbyła się Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa, w skrócie EDD, czyli otwarcie najstarszego programu kulturalnego w Europie w pięciogwiazdkowym hotelu Heron Live Hotel w Siennej nad Jeziorem Rożnowskim. Data wydarzenia to 13.09.2020. Wydarzenie poprowadzone przez Annę Popek – znaną aktorkę prezentowało szeroką twórczość ludową i lokalną Pogórza Rożnowskiego.

Podczas tego wydarzenia odbyła się wystawa obrazów Dominiki Fedko-Wójs, wychowanej nad tym jeziorem właśnie, związanej z krakowskim środowiskiem twórców wizualnych. Artystka w swoich pracach nawiązuje do natury, co można przeczytać w poniższym credo towarzyszącym wystawie.

Na zdjęciu widoczny jest widok na jezioro rożnowskie i w oknie odbija się obraz tyłem
Malarstwo Dominika Fedko-Wójs Małopolska Kraków foto©Fedko-Wójs
Credo


Natura inspiracją.
Nie naturalistycznie, trochę surrealnie, nie geometrycznie, nie industrialnie, ale wiejsko, młodo, świeżo. Zwierzęta, trzoda, życie, oddech, głęboki sen, odpoczynek. Wrażenie wolności, tubylczości, swojskości. Rozmach, przestrzeń, brak ograniczeń, a jednocześnie dyscyplina. Wartościowość, pracowitość https://belgradesaxperience.com/lettera-o/index.html , przyzwoitość, różnorodność, różnojakość, zmienność struktur, miękkość, struktura miękka, okrągłe elementy, powtarzalne, brak ostrości. Płynność, mglistość. Zieleń, brąz, ugier, blask, brudna zieleń, wystające źdźbło trawy, poruszenie na wietrze, delikatność, zwiewność. Prawdziwość, szczerość, bezpośredniość w odbiorze sztuki, brak obeznania, obejścia, opatrzenia się kulturze wysokiej, chęć egzystowania z nią wychodzi ze szczerego wnętrza, nie jest wyuczona z książek, wychodzi z natury człowieka, z wnętrza, ze szczerego środka, dzikość człowieka niewymagającego, prawdziwie szczerego, wdzięcznego. Cudowny odbiorca, których brakuje wśród wyuczonego środowiska kuratorów i ludzi instytucji kultury.

(Moja) Sztuka [podmiot] (sztuka sama dla siebie poszukuje) na wsi szuka szczerych początków, wiejskości, zagubionej gdzieś młodości, naturalności, szczerości, ufności, wiary. W Bogu szuka świadomości, ufna zawierza instynktowi, który podpowiada zainteresowanie się sztuką, z ciekawości za nowym. Przy tym odwaga, otwartość ludzi wartościowych (czyli wszystkich). Szczerość, bezkompromisowość, nieświadomość, a więc dziecięca radość odbioru wartości pozornie skomplikowanych i trudnych w odbiorze. W efekcie wcale nie trudne, bo odbiór sztuki jest odpowiedni danej chwili, danemu odbiorcy. Nie ma odbiorcy niewłaściwego, zawsze skoro JEST odbiorca, to jest tym właśnie, a nie innym, najwłaściwszym z nich.

Sztuka potrzebuje szczerości, sama jest sztuczna, ale opiera się na szczerości, naiwnej ufności w sens własnego istnienia. Sensu tego nadaje właśnie ten sam szczery odbiorca, który odnajduje w niej zainteresowanie.

Wydarzenie transmitowane na żywo m.in. przez TVP Gorlice, połączone z reportażem w PNŚ w TVP. Zwieńczeniem inauguracji były występy regionalne zespołów, koncerty zespołów lokalnych m.in. Big Band Rożnów oraz gwiazda wieczoru Izabela Szafrańska wraz z zespołem.

Zapis transmisji online

Organizator


Fundacja Horyzont360

Współorganizatorzy


Województwo Małopolskie, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, Gmina Gródek nad Dunajcem, Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem oraz Hotel Heron sp. z o.o. S.K.

Izabela Szafrańska z zespołem podczas koncertu na tarasie widokowym
Na zdjęciu widoczne dziewczynki w regionalnych strojach na tle widoku znad Jeziora Rożnowskiego i obrazów artystki Dominiki Fedko-Wójs
Heron Live Hotel wystawa malarstwa Dominika Fedko-Wójs
Koncert, wystawa i inauguracja oglądane były także na łódkach na wodzie
Linki


http://mcksokol.pl/wydarzenie/europejskie-dni-dziedzictwa-2020-wszystkie-drogi-prowadza-nad-jezioro-roznowskie
https://www.dts24.pl/dts-poleca-posluchaj-koncertu-z-tafli-jeziora-i-zachwyc-sie-tym-miejscem-na-ziemi/

fotorelacja ©Fedko-Wójs
podziękowania

Serdeczne podziękowania dla organizatorów wydarzenia, dla Hotelu Heron Live Hotel w Siennej, dla Fundacji Horyzont 360, dla Pani Irminy Dłogopolskiej oraz dla Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Gródku nad Dunajcem Pana Zbigniewa Gąski.

instastory