Kobieta-Matka w kiosku

Kobieta-Matka
w kiosku

Fundacja Spacer i Kiosk, czyli miejsce z misją wspierające sztukę i spacery, zaprosiła mnie do zorganizowania wydarzenia artystycznego w przestrzeni niezwykle odmiennej, bo w drewnianym kiosku na Rynku Podgórskim 8 w Krakowie. Okazuje się on być świetnym miejscem dla przedstawienia kameralnej wystawy, idealny dla krótkiego komentarza, dostępnego przechodniom. Pozwala przystanąć przy kiosku, natchnąć się myślą artysty i iść dalej. To ciekawe i nowe miejsce na artystycznej mapie Krakowa – zaskakujące i nieprzewidywalne ! Ciągle żywe, bo wystawy trwają średnio tydzień, dwa – dialog z odbiorcą odbywa się wciąż i na nowo.

Fotorelacja z finisażu 20.07.2021 dokiosku.co @bartekpawlik

Mam nadzieję https://qarshi.com/bokstaven-h/index.html , że wystawa Kobieta-Matka to początek cyklicznej formy wystaw, w których tematy społeczne zostaną przeze mnie podejmowane w tym właśnie ’udostępnionym’ miejscu. Zachęcam do śledzenia mojego profilu na instagramie @design_conceptualart – mam poczucie coraz większej jedności tych dwóch sfer mojego życia – 'design thinking’ i malarstwo staje się powoli moją upragnioną jednością.


Wpływ sztuki abstrakcyjnej na projektowanie form użytkowych
Fotorelacja z finisażu 20.07.2021 dokiosku.co @bartekpawlik
Credo

Kobieta-Matka. Obecność.
Nic cenniejszego dla Matki nie może istnieć nad obecnością jej dziecka. Pisząc te słowa patrzę na śpiącą Maję. Czuję, że pewien etap w moim życiu się skończył – etap, w którym czułam jakąś nieprzemierzoną samotność.
Temat porodu, ciąży i macierzyństwa jest bardzo indywidualny i na wskroś intymny dla kobiety. Ja nigdy nie wypytuję kobietę o jej plany dotyczące macierzyństwa – to duży nietakt w moim odczuciu. Myślę, że wiele z nas mnie rozumie.
Zaprosiłam Was dzisiaj do kiosku. Świetne miejsce do emanowania Sztuką – trochę namolnie, bo w nieoczywistej scenerii zaskakujemy odbiorcę Sztuką. Mimowolnie wpuszczamy go w objęcia Sztuki, której często by nie dotknął (dygresja: w tym momencie podczas finisażu, ktoś pospiesznie przemknął przez nasz tłum omijając – skulony – moje wystąpienie i nie rzucając nawet okiem na to co dzieję się w kiosku). To wspaniałe, w czasach dzisiejszego dystansu – ten dotyk Sztuki i jej kluczowa obecność w przestrzeni miejskiej sprawia, że odbiorca może symbolicznie dotknąć metafizyki. Wyzwalamy w nim uczucia wyższe, o których w miejskim huku nie pamięta.
Pewnie przeszła tędy kobieta bezdzietna albo ta która przez kolejną już ciążę ma coraz większe problemy ze zdrowiem, przykładów jest wiele.
Ułożyłam obrazy trochę niegrzecznie. Oglądasz obraz przez pryzmat kolejnego obrazu. Chcesz wejść i zobaczyć wystawę od środka, z bliska, ale Cię nie wpuszczam. Nie ma w realności niczego tak idealnego jak abstrakcja. Dlatego tak ją uwielbiam.
Muszę wytłumaczyć się również czym jest obiekt w centralnym miejscu. To metafora Istoty – idei, artysty, rodzaj satelity. Nie jest idealny, ma uszkodzenia.
Na wystawie zobaczyć można cztery obrazy – obraz Women traktujący o kobiecie przed zajściem w ciążę, Pregnancy I w trakcie niezakończonej ciąży oraz obraz tytułowy Kobieta-Matka będący opowieścią o kompletnej zmianie życia, którą przynosi macierzyństwo. Wystawie towarzyszy również mały obraz Maja I, czyli nowe życie.
Więcej na temat abstrakcji i mojego postrzegania obrazu, malarstwa i Sztuki znajdziecie w krótkich esejach dołączonych poniżej. Dziś obraz Maja I trafi do kogoś z Was, w losowaniu wytypuję zwycięzcę, obraz niech będzie rodzajem medalionu na szczęście.
Podsumowując skupiam się na tej wystawie na kobiecie – na pokazaniu jej emocji, to na tych trzech obrazach opieram wypowiedź. Obraz Maja I jest rodzajem oczyszczenia i wierzę, że przyniesie komuś szczęście.

more

1. Esej o Sztuce Czystej
2. Wpływ sztuki abstrakcyjnej na projektowanie form użytkowych
3. Art statement
Zapis transmisji online

Organizator


Fundacja Spacer, dokiosku.co

fotorelacja z finisażu ©bartekpawlik
materiały promocyjne
podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Natalii Pawlik, Joanny Nowarskiej, Bartka Pawlika za ich zaangażowanie, pomoc, otwartość i miłość do Sztuki. Dla moich rodziców, mojej Mamie, czyli Kobiecie-Matce idealnej.

instastory