About

 • 11-20th of July 2021, Tiny Exhibition of Paintings, Krakow
 • July 2021, 1st Collector’s Auction, Next Gallery, Bydgoszcz
 • January 2021, Young Polish Artist, Desa Unicum Młoda Sztuka, Warsaw
 • October 2020, Young Polish Artist, Pragaleria, Warsaw
 • July 2020, Summer Auction, Next Gallery, Bydgoszcz
 • June 2020, Young Polish Artist, Next Gallery, Bydgoszcz
 • May 2020, Spring Auction, Next Gallery, Bydgoszcz
 • September 2020, One-day Exhibition, Heron Live Hotel, Sienna
 • January 2020, Individual Exhibition,Szalom Gallery, Krakow
 • June 2017, Collective Diploma Exhibition, Art Palace, Krakow
 • March 2017, Collective Art Exhibition, Nowy Sacz
 • March 2016, Collective Artbook Exhibition, MNK, Krakow
 • June 2015, Collective Photo Exhibition, MOS, Krakow
@Dominika Fedko-Wójs

Dominika Fedko-Wójs, born in 1992, lives and creates in Krakow. Graduated from the Krakow’s Academy of Fine Arts with distinction, obtaining a master’s digree in Graphic Design.

For her master thesis and diploma which had been displayed at the Palace of Art in Krakow, she received a Society of Friends of Fine Arts Award, handed out during the official ceremony in Professor Karol Estreicher’s Villa. In 2020 Dominika exhibited her paintings collection in the Szalom Gallery in Krakow, Kazimierz. She’s also taken part in the collective exhibitions such as: Nowy Sącz (2017), the Artistic Book Design Exhibition in the National Museum in Krakow (2016), 3rd edition of the Krakow Photo Fringe Exhibition in Malopolski Ogrod Sztuki (2015). Besides being a fine artist, Dominika is also a graphic designer in one of the biggest branding agencies in Poland, combining her professional career with passion for illustration, animation and artistic book design.

The short animated movie called „Masterclass”, which Dominika co-created, has been nominated to the Gold Lajkonik Award at the 58th Krakow Film Festival, and has been chosen for the opening movie of Gdynia Film Festival in 2018. Since then, it had been screened and appreciated at various festivals, delighting the audience in Cieszyn, Lodz, Warsaw, Lublin, Germany, Norway and Bulgaria.

PL Dominika Fedko-Wójs (ur. w 1992 r.) mieszka i tworzy w Krakowie. W 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Grafiki.

Za swoją magisterską pracę dyplomową otrzymała Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Willi prof. Karola Estreichera w Krakowie wystawianą w krakowskim Pałacu Sztuki. Fedko-Wójs w 2020 miała indywidualną wystawę malarstwa w Galerii Szalom na krakowskim Kazimierzu, brała udział w kilku wystawach zbiorowych: w 2017 r.  w Nowym Sączu, w 2016 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach wystawy książek artystycznych, w 2015 r. w ramach III edycji Krakow Photo Fringe w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Poza malarstwem zajmuje się grafiką (także użytkową w krakowskim zespole brandingowym Admind), książką artystyczną, ilustracją i animacją.

Film animowany „Masterclass”, który współtworzyła, został filmem otwarcia Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2018 roku, był też nominowany do nagrody Złoty Lajkonik na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz podróżował po festiwalach w Cieszynie, Łodzi, Warszawie, Lublinie, Niemczech, Bułgarii i Norwegii.

ART STATEMENT

Skąd biorą się kształty? Poszukuję dynamiki w przedstawieniach.
Każdy obraz znajduje jakiś realny pretekst, czyli tak jak w malarstwie realizmu odnajduję korzenie w realności, w rzeczywistości. W obrazach realistycznych przedmioty przedstawiane są tylko pretekstem dla zestawień barw i kształtów, które się dopełniają albo właśnie wypierają wzajemnie tworząc harmonię, właściwą dla danej chwili, symfonię i jedność.

Moje obrazy stają się niejako opozycją do abstrakcyjnej geometryzacji. Świadczy to o tym, że szukają odniesień do tego co naturalne, pochodzące z natury, ludzkie, NIE wychodzące od cywilizacji-nowoczesności-industrializmu, może szukające wiejskości, początków?

Malarstwo polega na kolorze. Dopiero kiedy patrząc na obraz zatrzemy świadomość przedmiotów – kształtów „znanych” – poznanych jako odpowiadające konkretnym rzeczywistym przedmiotom, wtedy możemy oddać się analizie dzieła sztuki, oddając się odczuciu – czystemu odczuciu kolorów, zestawień barw.

Skąd biorą się trudne tematy projektowo-konceptualne? Świadczą o mojej obserwacji świata i empatii. Chodzi o odnajdywanie i wczuwanie się w istotne tematy, które mogą poruszyć, pomóc w potrzebie. Takie ciężkie zagadnienia przedstawiam wobec niezwykle pozytywnej i radosnej twórczości malarskiej przepełnionej dobrymi uczuciami. Projektowanie musi być silnie osadzone w naturze i potrzebie, bez tego traci sens.

Tak więc czerpię inspiracje zarówno w sztukach pięknych jak i w pracy projektowo-konceptualnej z natury, rzeczywistości, cicho ją obserwując, nie zasypując niepotrzebnymi komentarzami i krytyką wynikającą z wypaczenia już istniejącymi działaniami, trendami, nie ograniczam się pewną i skończoną krytyką, bo może okazać się wręcz przeciwnie świetnym początkiem czegoś.

DOWNLOAD
Detailed Biography PL EN
Portfolio 2020


ABOUT
I am Dominika Fedko-Wójs painter and graphic designer based in Krakow, Poland. Feel free to ask about pricing, availability, shipping, and others.

CONTACT
dominikafedkowojs@gmail.com

© Dominika Fedko-Wójs 2020